Sign up to the AUSC e-news!

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Previous newsletters

Toggle SlidingBar Area

SA Amateur League Record

Home>About our club>Trophy Room>SA Amateur League Record
SA Amateur League Record 2017-01-04T22:46:10+00:00
YearCompetitionFirst TeamReservesNotes
1969SAASL Sat. Div 210th / 104th / 6
1970SAASL Sat. Div 211th / 128th / 11
1971SAASL Sat. Div 210th / 108th / 11
1972SAASL Sat. Div 37th / 85th / 8
1973SAASL Sat. Div 46th / 126th / 10
1974SAASL Sat. Div 4??(no tables?)
1984SAASL Sat. Div 1Cup Runners UpU19’s CHAMPIONS; SAASL U19’s CUP WINNERS; SAASL Sat. Div 1 Best and Fairest: Olaf Jenson (Adelaide University)
1985SAASL Sat. Div 1Runners UpCHAMPIONS
1986SAASL Sat. Div 1Runners Up
1987SAASL3rd3rd
1988SAASL Sat. Div 1Runner up’s, 3rd
1989SAASL6th/10 First3rd/10R/Up Mt Gambier Oct Long W/end Carnival
1990SAASL10th/125th/12
1991SAASL Sat. Div (1B)CHAMPIONS1B Grade 5th/9.
1992SAASL Sat. Div 25th/10CHAMPIONS
1993SAASL Sat. Div 17th/104th/10
1994SAASL5th/104th/10Rossi Medal WINNER (Player of the Year, SAASL Saturday Division 1) - Oystein Dale (AUSC)
1995SAASL8th/104th/10
1996SAASL8th/104th/10Reserve Cup runners up (Div 1 reserves): 1.2 loss to Eliz. Vale.
1997SAASL10th/103rd/10Relegated
1998SAASL Sat. Div 2CHAMPIONSCHAMPIONS
1999SAASL3rd/93rd/9
2000SAASL Sat. Div 1CHAMPIONS4th/10
2001SAASL6th/106th/10
2002SAASL3rd/108th/10
2003SAASL Sat. Div 1Runners UpCHAMPIONSSAASL Meritorious Service Award Bill Hill (AUSC)
2004SAASL3rd/105th/10Reserve Cup runners up (Div 1 Res): 0.5 loss to The Cove.
2005SAASL7th/107th/10
2006SAASL8th/106th/10
2007SAASL8th/104th/10
2008SAASL Sat.Div.15th/10CHAMPIONS
2009SAASL7th/103rd/10
2010SAASL9th/10CHAMPIONSRelegated
2011SAASL Div2CHAMPIONSCHAMPIONS
2012SAASL Div16th/104th/10
2013Premier Division
2014Premier DivisionCHAMPIONS8th/102nd/10
2015Premier Division5th/103rd/10C team - 3rd/10
SAASL Rossi Medal (Best & Fairest) Angus Reckord
2016Premier Division2nd/102nd/10C team - CHAMPIONS (undefeated); 3A - 5th/8; 3B - 4th/8; 3C - 9th/10.
League golden boot winners: Joseph Henderson (3A); Reece Pruis (3B)